Парк „Чаир” је на неколико сати постао инклузивни клуб и окупио децу и младе са аутизмом и другим развојним потешкоћама, али и њихове другаре и другарице из редовног развоја. Креативци из Ниша заједно су сликали, бојили и вајали у оквиру догађаја „Инклузивност на ДАН” и кроз своја дела послали поруку љубави и разумевања, вођени жељом да она доспе до доносилаца одлука, како би инклузивни клуб за младе био отворен читаве године, а не само на један дан.
Инклузивни клуб је замишљен као место где би сви млади, без разлике, проводили своје време на квалитетан начин, учећи једни од других кроз веома квалитетно осмишљен културни програм.
„Овај клуб био би место за дружење са вршњацима, стицање нових социјалних вештина, радно-окупациону терапију, културно-забавне активности и оспособљавање за што самосталнији живот деце. Ово би била сјајна прилика и за упошљавање младих стручних лица из области дефектологије, педагогије, логопеда, психолога. У рад би се активно укључили и студенти-волонтери”, објашњава Јелена Петковић, председница Организације „Дан”.
Потребу за постојањем таквог клуба у Нишу препознали су млади окупљени око неформалне групе „ИнкузивНИ” и у партнерству са организацијом „Дан” покренули иницијативу за отварање првог инклузивног клуба на југу.
„Данашњи догађај показује да смо сви исти, да нам свима треба више дружења, смеха и креативних активности. Отварање инклузивног клуба омогућило би да имамо стално сигурно место за друштвену размену”, истиче Сања Стевановић, чланица неформалне групе „ИнкузивНИ”.
На радионици су учествовали млади са аутизмом из Организације „Дан”, корисници услуге „Предах смештај”, Центра за пружање услуга из области социјалне заштите „Мара”, чланови Удружења студената са хендикепом Ниш и млади са сметњама у развоју из организације „BestBuddies”. Радионицу цртања и сликања водила је Ивана Станковић, Марија Ноктериду радионицу вајања, док је Ивана Ћирић била задужена за креативну радионицу.
Ученички парламент ЕТШ„Мија Станимировић“ узео је учешће у радионици, а прикључили су се и студенти Електронског, Економског и Природно-математичког факултета.
Уметничка дела настала на радионициизложена су у зеленом амбијенту парка Чаир, као сведочанство рушења баријера кроз уметност. На тај начин креативци из Ниша послали су поруку разумевања, толеранције, уважавања и љубави.
Неформалну групу „ИнкузивНИ” чине студенти и средњошколци који својим примером желе да допринесу општој инклузији. Они су Сања Стевановић, докторанд на смеру Стране филологије на Филозофском факултету у Нишу, Ксенија Стаменковић, докторанд на смеру Србистика на Филозофском факултету у Нишу, Лана Станисављевић, студент основних студија Комуникологије и Стеван Стевановић, ученик Угоститељско-туристичке школе у Нишу.
Активност је реализована у оквиру конкурса „Шта нам тешко” који се спроводи у оквиру пројекта „Национални програм волонтирања ‒ Млади су закон 2024”, а спроводе га Млади истраживачи Србије у партнерству са Покретом горана Војводине из Сремских Карловаца, ЦеГраДом из Обреновца, ТИМ42 из Лесковца и ГМ Оптимист из Горњег Милановца, уз подршку Министарства туризма и омладине Републике Србије.
Ауторка: Јелена Јоцић
Фотографије: Дејан Марковић, Маја Аћимовић