Prva zbirka pesama mladog autora Strahinje Crnića Trandafilovića pod nazivom ,,Pesme etosa, patosa i erosa” predstavljena je publici na Filozofskom fakultetu. O zbirci su govorili prof. dr Goran Maksimović, profesor na Departmanu za srbistiku Filozofskog fakulteta u Nišu i recenzenti Sanja Stevanović i Dušan Petrović. Moderator programa bila je novinarka Jelena Jocić.
Govoreći o zbirci i onome što je presudilo da upravo rukopis mladog autora bude odabran, profesor Maksimović kazao je da je pred čitaocima izuzetno talentovan pesnik. Prema njegovim rečima, iz samog naslova se može uočiti da je bilo teško uobličiti taj talenat, ali se na kraju sve uklopilo i stalo među korice ove zbirke.
– U okviru izdavačke delatnosti „Scero printa” predvideli smo biblioteku pod nazivom „Impressum”. U okviru tog izdavačkog ogranka objavljuju se prve knjige mladih autora – do sada smo objavili roman „Hotel ‘Ledeni vrh’” Alekse Kostadinovića. Druga knjiga je upravo zbirka pesama Strahinje Trandafilović.

Profesor Maksimović ističe da zasluge za pronalazak rukopisa mladih autora pripadaju pre svega Mirjani Bojanić Ćirković, docentu Filozofskog fakulteta u Nišu i uredniku edicije „Impressum”, jer je kroz nastavne i vannastavne aktivnosti sa studentima primetila talenat Strahinje Trandafilovića.
Recenzent zbrike Dušan Petrović naglasio je da lirski subjekt u ovoj zbirci stalno prolazi kroz jednu veliku celinu srpskog pesništva i celinu ljudskog postojanja, budući da svaka od pesama govori o identitetu, lutanju i neprestanoj potrazi za onim što čovek zaista jeste.

Autor je, osvrnuvši se na svoje pisanje poezije, rekao da je ona poput nasleđa – oduvek je bila deo njegove kuće, jer pored njega, piše i njegov otac. Kako kaže, od malena je slušao pripovedanja od deke, koji je kazivao narodne stihove i trudio se da kroz njih podeli istoriju.
– Upoznavanje mnoštva ljudi i boravak na mnogim mestima uticali su na oblikovanje ove zbirke. Polazi se od Šestog Gabra, odakle su moji roditelji, onda slede brojni gradovi – od bližih ka daljim, a svaki od njih je prilika za spoznaju sebe.

Mladi pesnik navodi i da je iskrenost najvažnija odlika zbirke i nada se da će tu iskrenost prepoznati i budući čitaoci.
Recenzent zbirke Sanja Stevanović istakla je da je ovo za nju bio poseban, ali drag zadatak, jer je do sada više proučavala prozu, te joj je ova knjiga omogućila da se nađe u poetičkim vodama. Dodaje da je kroz ovu zbirku prepoznala emocije koje označavaju određene faze sazrevanja kroz koje svi prolazimo.

Na kraju, stihove je kazivala novinarka Anđela Jeremić.
Predstavljanje zbirke organizovao je Centar za savremena filološka proučavanja mladih istraživača uz podršku Elektronskog časopisa „Bez limita”. U planu je promocija zbirke, a prema rečima autora – jedan od gradova će sigurno biti Knjaževac, njegov rodni grad.

Piše: Lana Stanisavljević
Fotografije: Kristina Mitrović