Нишки писац Милош Петковић представио је своју прву друштвену игру „Патуљци и виле” на овогодишњем сајму књига. Игра је настала као продужетак истоимене тетралогије, на радост најмлађе публике.
Књиге из серијала „Патуљци и виле” носе називе годишњих доба, што није случајност јер се јунаци ових дела, вила Гаја Брезана и патуљак Барбут Риђобради, боре против вештице Море, која, према словенској митологији, на којој се књиге и темеље, доноси зиму и смрт. Не треба да они који нису прочитали серијал брину јер друштвена игра „не кажњава незнање, али награђује знање”, обећава аутор.
„Верујем да ће неки људи кренути од игре, ући у магични свет мојих ’Патуљака и вила’, па се латити и књига, сигуран сам да ће им бити занимљиво да са неким предзнањем читају. Обратно, они који су већ читали уживаће у игри са ликовима које су већ упознали”, казао је писац Милош Петковић.
Друштвена игра није настала случајно, а аутор ју је посветио ћерки Нини, сећању на мајку и на прве покушаје да направи друштвену игру пре 30 година.
„Велики сам љубитељ и пасионирани колекционар друштвених игара, популарних boardgame-ова, тако да мислим да је ово био логичан следећи корак у мом стваралаштву. Још логичније је да то буде по некој од мојих књига, а избор је пао на ’Патуљке и виле’ и два су разлога – сама прича је идеална за забавно-едукативну игру и сјајно је што може да буде намењена и деци и старијима, могу је чак играти и истовремено, што јој је највећа вредност”, објашњава аутор.
Има доста подударности између ове авантуристичке друштвене игре и књига, ликови су исти и њихов задатак је да спасу годишња доба. Разлика је у томе, каже Петковић, што прича из игре није тако раскошна и богата као у књигама.
Игра се састоји од двостране мапе (Свет на површини и Подземни свет), карте играча, магичне карте, шпила питања и загонетки, времеплова, шест фигурица, три коцкице и књиге правила. Илустрацију је радио Игор Крстић, а игра је намењена свима онима који желе да се забаве и уз то нешто науче.
„Пре свега, намењена је онима који воле дружење код куће, за столом, са породицом или пријатељима, за једно квалитетно, лепо испуњено вече. Даље, за оне који воле фантастику, које занима словенска митологија, за децу која ће се добрано размаштати, играти, смејати, страховати, али штошта и научити”, истиче Петковић.
Такође, писац каже да има још неке идеје по питању игара и да ова игра неће бити једина.
Пише: Марија Тодоровић
Фото: Маја Аћимовић/ Без лимита