Троје младих уметника Божица Милојевић, Владимир Цветковић и Марко Никодијевић окупљени око уметничке групе ТИМАКУМУС исписали су бојом и четкицом историју на једној фасади у Сврљигу. Фасаду, до јуче сличну бројним другим, сада краси мурал посвећен онима који су своје прве кораке начинили баш овде, а онда, како то са великанима обично и бива, траг својих стопа оставили у култури српског народа.По јунаштву чувен сврљишки хајдук Радојко Тричковић Сајтар који се борио против Турака, песникиња Гордана Тодоровић, неправедно скрајнута на маргине историје, чекајући тренутак када ће поново оживети у колетивном сећању и Сретен Петровић, професор, научни у културни радник, приказани су кроз сиве тонове као делови прошлости којима не смемо допустити да избледе.
Како се родила идеја да удружите свој уметнички таленат и овековечите две, за нашу историју, али и културу важне личности?
Идеја је била да на муралу у самом центру града првенствено прикажемо личности од највеће битности за Сврљиг. Све колеге из удружења су се испрва сложиле да би то били Сретен Петровић и Гордана Тодоровић који су од изузетне важности за културу уопште, а који потичу из околних села Сврљига. Поред њихових портрета на муралу је приказан и Радојко Тричковић Сајтар који је од велике историјске важности за Сврљиг, као и приказ травара у сенци као симбол плодног тла Сврљига.
Како сте их ви представили?
Сретена и Гордану смо представили кроз сиве тонове као делове прошлости које не пуштамо да избледе. Велика нам је част да нам је дата прилика да њихове ликове овековечимо на овај начин и подсетимо грађане на њихов рад и дело.
Чиме сте се водили при осликавању мурала?
Морам споменути да је финална скица којом смо се водили током поставке дело колеге Владимира Цветковића. Колега Марко Никодијевић и ја смо се трудили да што верније прикажемо портрете Сретена и Гордане, што је са обзиром на велику површину фасаде било прилично изазовно, али, рекла бих, на крају успешно.
Колико сте дуго радили на муралу?
Свеукупно шест дана је било потребнода завршимо мурал, где су нас помало ометале временске неприлике.
Какве су реакције мештана на мурал?
Мишљења су свакако подељена, међутим, стекли смо утисак још у току рада да се већини мурал допада. Неки грађани су на овај начин по први пут чули уопште за Гордану и Сретена, што нам је уствари изузетно драго. Надам се да ће ове две велике личности убудуће младима који су се можда на овај начин са њима упознали послужити као узор.
По чему Сврљиг данас памти Гордану и Сретена?
Неки грађани су Сретена познавали лично и памте га по изузетно црним очима које смо на портрету тако и приказали, а Гордану као милу и нежну песникињу која управо тако и изгледа на фотографијама. По узору на једну од фотографија смо портрет и осликали.
Како сте их ви доживели?
Доживљавамо, како Гордану тако и Сретена, као уметнике који су се истакли својим преданим радом. Јако битне личности за наш крај. Личности о којима треба да се говори и за чији рад треба да се зна.
Хоће ли бити сличних уметничких акција вашег удружења?
Јако сам поносна на општину Сврљиг која је покренула овај пројекат осликавања града. Идеја нашег удружења ТИМАКУМУСјош од оснивања је израда мурала. Напокон нам је то омогућено. Ово је сјајна прилика да искажемо наш таленат и улепшамо град. План је да израдимо још три мурала такође на околним фасадама у центру Сврљига, након што буду саниране и спремне за осликавање.
Разговарала: Јелена Јоцић
Фото: приватна архива