Vladimir Hadži Tančić, učitelj u Osnovnoj školi „Miroslav Antić”, došao je na ideju da klasične bajke na kojima odrastaju brojne generacije osavremeni i približi današnjem čitaocu. Ideju je pretočio u roman, a glavne junake smestio u digitalnu eru, pa tako Janko i Ljubica, iako žive u kraljevstvu, kako to protagonistima bajki i priliči, imaju dodira i s našim svetom. U ovom na prvi pogled fantastičnom svetu živi i hakerobnjak Kod, koji je poprimio određene osobine klasičnih zlikovaca, a zadatak mu je da glavnim junacima onemogući srećan kraj, i to svojim kompjuterskim veštinama.
„Deca slušaju bajke kada su mala, potom ih čitaju osnovnoj školi, a, kada odrastu, čitaju ih svojoj deci. Međutim, radnja klasičnih bajki dešava se u neka davna vremena deci daleka i nepoznata, te sam želeo to da promenim i radnju smestim u sadašnje vreme, deci blisko i poznato”, objašnjava autor romana i dodaje da čitaoci, bili oni mali ili nešto stariji, isto reaguju na roman baš iz razloga što im je radnja bliska i poznata.
Kada je reč o samim junacima, autor ističe da njihova imena, ali i osobine, nisu slučajno odabrana i da sa njima može da se poistoveti svaki dečak i devojčica. Takođe, svako od njih može da nauči važnu životnu lekciju − dobrota srca važnija je od svakog materijalnog bogatstva. Stoga je po(r)uka ovog romana, kako sam autor kaže: „Ljubav sve pobeđuje. Poruka knjige je da dobro pobeđuje. Poruka je da morate da se potrudite da biste ostvarili cilj, vredno i pošteno kako i priliči pravim junacima”.
Ј.Ј.