Трагајући за одговором који више од једног века мучи историчаре књижевности, група аутора је кроз филозофске студије, расправе и огледе с једне и поезије с друге стране, покушала да реши мистерију аустријског песника трагичне судбине. Књига „De profundis: Посвете Георгу Траклу”, групе аутора: Георг Тракл, Звонимир Костић Палански, Јован Младеновић, Добривоје Јевтић, Јовица Аћин, Лука Прошић, Љубиша Коцић, Ханс Вајкселбаум и Иван Мишић, представљена је публици у изложбеном простору „Салон 77” у Тврђави.
На промоцији су говорили др Горан Максимовић, главни уредник, ренцензенти др Мирјана Бојанић Ћирковић и Драган Огњановић, уметнички критичар др Љубиша Коцић, и књижевник Звонимир Костић Палански, док је у улози модератора био Јован Младеновић.
Уредник, проф. др Горан Максимовић објашњава да је Георг Тракл један од најважнијих представника раног експресионизма у европској књижевности.
„Георг Тракл је био најважнији представник аустријске модерне књижевности, односно немачке књижевности која је настала на простору Аустрије. Он је направио један нови искорак у разумијевању модернистичкога погледа на свијет, уласка у унутрашњи свијет јунака, мењање поступака дјеловање психоделичних стања свијести и свега онога што чини каснију експресионистичку прозу. Веома необичан пјеснички и књижевни језик уопште, иновације у сваком погледу, разарање стваралачких и пјесничких канона”, објашњава професор.
Максимовић додаје да се публика кроз ову књигу може упознати са песничком, али и животном судбином Георга Тракла на начин на који су га доживели савремени песници.
„Књига окупља на једном мјесту пјесме које су писали наши савремени пјесници, од Звонимира Костића Паланскога до Добривоја Јефтића и један број филозофских студија, расправа, критичких студија на тему његовог живота и дјела”, истиче саговорник.
Са тим је сагласан и један од аутора, Јован Младеновић, који објашњава да је књига покушај да одговоре на питање „Ко је заправо био Георг Тракл?”, које је након читања Траклових стихова поставио сам Рилке. Трагајући за одговором на ово питање, више од века старо, аутори су на себи близак поетско-филозофски начин покушали да до њега дођу. Ипак, они дају слободу читаоцу да одлучи да ли су успели да на ово питање дају ваљан одговор. Младеновић је нагласио да Тракл спада у линију аутора који певају о бесмислу рата, а међу којима су и Црњански и Душан Васиљев. Истакао је и несумњив утицај овог аустријског аутора на српску књижевност до данас.
Књига је представљена у оквиру књижевно-изложбеног пројекта који заједнички спроводе Органак САНУ у Нишу, Галерија савремене ликовне уметности, Народна библиотека „Раде Драинац” у Прокупљу и SCERO PRINT.
Подсетимо, представљању књиге претходила је изложба графика аутора Ивана Мишића, о чему смо извештавали.
Лана Станисављевић, Сања Стевановић и Јелена Јоцић
Насловна фотографија: Сања Стевановић