Злочин Хватам семенку поједене јабуке Не да се Мигољи И тек рођеним очима гледа руке злочина
Бритва Када је умрла баба никоме не остави у аманет бритву Дуго је стајала у кући а онда је деда узе завеза за леви џеп и рече да је случајно не изгубим
Прогонство 1. Изгнан у око да гледам изгнанство да ли изгнаником или сведоком да се назовем 2. У оку нико да ме дирне нико ни њиву да ми изоре Из ока једино у поглед могу да одселим
Ђавоља кула Поред Ибра била велика кула камена Стари зборили да у њој живе ђаволи Једног дана људи преградише реку и кула нестаде под водом Куда одоше ђаволи питали смо
Храст Док стављам у пећ завичајно дрво присећам се шуме јесенас посечене Ово је можда од оног храста код Бунара (не памтим) А храста се добро сећам Лети смо под њим косе оштрили
Драгиша Бојовић
Песме из збирке „Узалудна провера”
Прво издање: Приштина: Јединство, 1988.
Издавачи поновљеног издања: Грађански форум, Нови Пазар (Едиција Сент); Дом културе „Стари Колашин”, Зубин Поток; Центар за културу „Градац”, Рашка.
Белешка о аутору
Драгиша Бојовић је рођен 1964. године у Бањама, у Старом Колашину. Основну школу је похађао у Бањама, Брњаку и Зубином Потоку, а средњу у Новом Пазару.Дипломирао је на Филозофском факултету у Приштини, на Одсеку за југословенске књижевности и српскохрватски језик, 1988. године. На приштинском Филолошком факултету магистрирао 1994. године на тему Поезија Димитрија Кантакузина. На истом факултету докторирао 2000. године (тема дисертације:Свети Јефрем Сирин у старој српској књижевности).
Рeдовни је професор Филозофског факултета у Нишу и управник Центра за византијско-словенске студије Универзитета у Нишу. Био је оснивач је и председник Друштва пријатеља манастира Црна Ријека, један је од оснивача и потпредседник Друштва за обнову србистике у Приштини. Оснивач је и управник Центра за црквене студије у Нишу. Председник је Међународног центра за православне студије. Био је први председавајући Међународне научне мреже Pax Byzantino-Slava (2016-2018). Члан је Међународног удружења за светоотачке студије (International Association of Patristic Studies) и Института за национална и верска питања у Солуну.
Уредник је међународног часописа Црквене студије, члан је редакција часописа Cyrillomethodianum (Солун), Акрополис (Подгорица) и Натписи и записи (Београд). Члан је Научног савета едиције Краковско-Виљнуских студија славистике (Институт за словенске филологије Јагелонског универзитета у Кракову).
Предаје Стару српску књижевност на Филозофском факултету у Нишу, где држи и неколико изборних предмета: Свето писмо у старој српској књижевности, Свети Сава у српској књижевности и култури, Љубав у старој српској књижевности, Поетика средњовековних књижевних жанрова, Српска теотоколошка поезија, Методологија проучавања српске црквене књижевности. Предаје и на докторским студијама на Универзитету у Приштини (Косовска Митровица).
Држао је предавања по позиву на Хумболтовом универзитету у Берлину, Софијском универзитету „Св. Климент Охридски”, као и на универзитетима у Крагујевцу и Бањој Луци.
Објавио је 20 књига, од тога 2 књиге песама: Узалудна провера и Света елегија. За поезију је добио награде „Лазар Вучковић” и „Грачаничка повеља”.