Te tetkine zelene minđuše i moj molećivi pogled ka njoj i danas su duboko urezane u meni. To je, verujem, prvi momenat kada počinje da se razvija moj osećaj za umetnost i lepotu. Verovatno je ona tada prepoznala moju ljubav prema nakitu, s obzirom na to da ga je i sama volela, pa sam svoj prvi dragoceni nakit imala na dlanu u šestoj godini.
Godinama sam ljubav i talenat prema nakitu dopunjavala i razvijala. U davno snimljenoj seriji zapazila sam minđuše koje u tom trenutku nigde nisam mogla da kupim, i svaki put kada bih iznova gledala seriju, razmišljala sam kako da ih napravim. Posle izvesnog vremena uveličala sam sliku i skicirala minđuše. Svakog dana je nešto od materijala iznova falilo, ali moja želja i upornost dovele su do toga da sam ih desetak dana kasnije imala na svojim ušima.
Na stvaranje novih, jedinstvenih komada nakita podstiče me i želja da svaka žena ima svoj lični pečat, da pokaže svoj stil i hrabrost da bude svoja, individualna i srećna. Jer upravo sitnice kao što je nakit menjaju ne samo stil, nego i raspoloženje. Od davnina se verovalo u moć nakita. Nakit je imao funkciju statusnog simbola, ali je oslikavao i kulturu nekog naroda. Zato sam se potrudila da koristim tehnike u pravljenju nakita iz različitih kultura. Privukla mi je pažnju japanska tehnika zvana kumihimo. To je tehnika uplitanja svilenih kanapa sa veoma dugom tradicijom. Stara je i koristili su je samuraji kako bi učvrstili svoje oklope. Naime, u vreme samuraja javila se potreba za dugačkim i izdržljivim kanapima, kojima su povezivani delovi samurajskog oklopa. U početku je to bila tehnika ručnog uplitanja, ali kako se prenosila sa generacije na generaciju usložnjavala se i sve složenija čuvala kao porodična tajna i vremenom postala statusni simbol samurajskog ratnika.
Egipćani su voleli luksuz, posebno zlato, i kombinovali su ga sa staklenim perlama koje su bojili. Ja danas u izradi ogrlica i narukvica koristim staklene perle (gumirane), koje veoma lepo izražavaju ženstvenost i stil.
Takođe, nakit od drveta je neprevaziđen jer se veruje da različite vrste drveta utiču pozitivno na ljudski organizam. Osmišljavam razne drvene ogrlice, koje ručno oslikavam za smele žene, koje vole boje i originalne komade nakita.
Pored toga pravim nakit i od drugih materijala: kožica, lanaca, privezaka ‒ kako bih u dogovoru sa osobama izradila njihov lični pečat i njihovu amajliju.
Kada počnem da pravim jedan komad nakita, ne znam kuda će me taj put odvesti i kako će na kraju izgledati, ali verujem u svoje snove i kreativnost, jer verujem da ću ulepšati nekome dan, darujući mu kroz nakit svoj trud, zamisao i ljubav.
Jelena Savić rođena je 1989. godine u Jagodini. Voli umetnost, muziku, knjige i prirodu. Nedavno je otvorila atelje Sunčev kamen 28, u kome izrađuje nakit. Živi i stvara u rodnom gradu.

Prelepo Jelena!!!
Predivno! Bravo Jelena! ♥️