„Ако књига нуди одговоре на питања која су нам важна, ако нас чини бољима, ако нас учи да потпуније разумемо и да више волимо људе са којима живимо и људе међу којима живимо, ако нам отвара нови свемир питања и макар наговести одговоре, ако нас натера да мислимо о свету око себе, али и о себи – онда је она права.”
Овим речима о благодетима књиге, Љиљана Хабјановић Ђуровић отворила је јуче 58. нишки Сајам књига. Значај сваког, па и нишког Сајма књига, проналази у томе што је он посредник између књиге и читаоца који за њом трага.
Као читатељка, сајам је увек доживљавала као свечани тренутак – дуго је штедила новац како би купила књигу коју жели и облачила је свечану хаљину када коначно дође тренутак да посети октобарски Сајам, једини који је у том тренутку постојао. Са друге стране, сајму се радује и као писац: „Сајмови су и даље места чаролије и места на којима се обнавља нада да је оно што писци раде потребно још неком осим њима самима”, наводи Љиљана Хабјановић Ђуровић.
На отварању Сајма говорио је и Срђан Савић, директор Нишког културног центра. Истакао је да, поред тога што је Сајам тржишно-комерцијална манифестација, он је превасходно културна манифестација, јер садржи читав низ програмских активности: гостовања значајних писаца, промоције нових издања и едиција, представљање издавачких подухвата и слично.

Када говори о читаоцима, који су бит ове манифестације, Савић наводи како ће свако моћи да пронађе књигу за себе, јер понуда Сајма обухвата књижевност за децу, књижевност на страним језицима, публицистику, антикварне књиге, стрипове и многе друге публикације.
Значајно питање, које поставља овај, као и сваки други сајам књига, тиче се истрајности књиге у борби против модерних медија. Срђан Савић наводи да је књига понекад приморена да се трансформише (e-book, аудио-књига и слично), али опстаје и постиче развој човека и цивилизације.
Душан Ж. Петровић
Нишки Сајам књига отворен је до 18. децембра, традиционално се одржава у Хали „Чаир”, од 10 до 20 часова.