Трибином „Уметност: пут у видљивост” затворен је други по реду „Уметнички калеидоскоп”. Ред је, ипак, да се вратимо на почетак…
Не на сам почетак, јер онда бисмо морали да помињемо и прошлогодишњи пројекат и његов богати програм. Фокус ће сада бити на овогодишњем „Уметничком калеидоскопу”!
Први дан прокјекта је отворен подсећањем на истоимени пројекат из 2022. године и представљањем циљева овогодишњег тродневног пројекта. Вече је настављено сценским играма. Teatro Dance Studio премијерно је представио своју тачку „Станица”.
Сам крај првог дана био је резервисан за драмске игре. Организатори и публика су заједничким снагама оживели јунаке Бранислава Нушића, Александра Поповића и Љубомира Симовића.
У суботу је публика могла да присуствује трибини „Литерарни дијалози: истраживања и размишљања”. Учесници трибине су били проф. др Горан Максимовић, доц. др Александра Јанић и доц. др Мирјана Бојанић Ћирковић. Модератор је био Јован Ђорђевић, студент србистике. Низала су се питања о књижевном канону, периодизацији, хиперпродукцији… Иако је фокус био на књижевности, занимљива и спонтана полемика је потврдила да никада не треба занемарити моћ језика и све језичке функције које вишеструко утичу и на стварање и на потоњу рецепцију.
Последњи дан, 22. октобар, био је посвећен уметницима из осетљивих друштвених група. Сања Стевановић и Душан Петровић представили су публици уметнике са којима је часопис „Без лимита” сарађивао од свог настанка, а поједини аутори су се публици и обратили путем видео-записа. Публици се обратила и Јелена Петковић, председница Организације „Дан”. Ликовне радове чланова овог удружења посетиоци су могли да виде те вечери.
Главни део вечери чинила је дебата у којој су учествовали новинари Ивана Марковић, Јелена Јоцић и Милан Стојановић. Модераторка је била Лана Станисављевић, студенткиња комуникологије.
Поред наведених активности, публика је све време могла да посети изложбу на којој су били радови Александра Здравковића, Михајла Пузића и Срећка Станојевића.
Овај студентски, волонтерски пројекат не би био оволико разноврсан да није било свих наведених учесника у програму. Организациони тим, поред Јована Ђорђевића, Сање Стевановић и Душана Петровића, чиниле су и Тамара Никодијевић, Јована Цакић, Анђела Нешић и Кристина Голубовић. Велику захвалност дугујемо и Јелени Богдановић, кустосу Народног музеја, тј. спомен-собе Сремац/Миљковић.
На крају, пројекат не би био организован да није било конкурса „Шта нам тешко” кога спроводе Млади истраживачи Србије уз подршку Министарства омладине и туризма уз партнере Покрет Горана Војводине, ЦеГрад Обреновац, ГМ Оптимист из Горњег Милановца и Тим 42 из Лесковца.
Хвала свима! Шири(ће)мо се!
Душан Петровић
Фотографије: Кристина Голубовић и Милица Марковић