Посета једном од најзначајнијих културно-историјских споменика Ћеле-кула у будућности би могла да буде обогаћена новим садржајима захваљујући пројекту „Ново лице Ћеле-куле”.
Како реализатори пројекта из Друштва за академски развој наводе, циљ пројекта је дигитална тродимензионална фацијална реконструкција лобања којом ће „оживети лица људи чије лобање су узидане” и антрополошка анализа уз помоћ које ће бити откривени многи, до сада непознати, подаци – узраст и пол страдалих, њихово здравствено стање и тачан разлог погибије и сл. Већ након првих истраживања, Наташа Шаркић, доктор физичке антропологије из Барселоне, издвојила је неке податке који су њој били занимљиви – већина страдалих лица били су веома млади мушкарци, младићи од петнаест или шеснаест година. Ипак, конкретнији први резултати очекују се наредне године, када ће бити обележено двеста петнаест година од Чегарске битке.
Шаркић наводи да је рад на овом пројекту био праћен извесним лимитима – археолози нису имали приступ целим лобањама, јер нису смели да додирују и померају узидане остатке. Са друге стране, велики број лобања је поприлично узидан, док су неке попуњене малтером чиме се створила још једна препрека потпуној фацијалној реконструкцији и антрополошкој анализи. Међутим, антрополошкиња Шаркић наводи да је задовољна резултатима које су добили након тестирања првих модела јер се оваква реконструкција узиданих лобања ради први пут у свету управо у оквиру пројекта „Ново лице Ћеле-куле”.
Милан Симоновић, координатор пројекта испред Друштва за академски развој наводи да је идеја за пројекат „Ново лице Ћеле-куле” постојала од 2018. године, јер је Друштво чији је члан и раније пажњу придавало културним добрима и споменицима културе. Симоновић наводи да очекује да ће, након што резултати пројекта буду доступни јавности, отпочети ново поглавље туристичког потенцијала овог значајног споменика – посетиоци ће пред собом имати и људе од крви и меса и моћи ће да сазнају понешто о њиховом животу.
Прва фаза пројекта, која је трајала од 24. до 29. септембра, финансирана је путем јавне донаторске кампање. Пројекат се изводи у сарадњи са Народним музејем у Нишу и Републичким заводом за заштиту споменика културе Београд.
Више детаља о пројекту можете наћи на сајту: novolicecelekule.com
Д. Ж. П.