Уз Јована Стерију Поповића и Душана Ковачевића, Бранислав Нушић је један од најзначајнијих драмских писаца српске књижевности. Предани проучаваоци биографије Бранислава Нушића могу доћи и до података о његовој богатој дипломатској каријери. Поред тога, бавио се и новинарством, а једна од професија која стоји уз његово име је „фотограф аматер”.
Уз помоћ изложбе „Сва лица Бранислава Нушића” Нишлије ће бити у прилици да виде многа (до сада мање позната) „лица” овог писца. Изложба је подељена на осам сегмената, чиме се осветљава осам поља Нушићевог деловања.
Изложба је отворена поводом обележавања сто четрдесет и пет година рада Војне болнице у Нишу. Поставка је у Галерији НКЦ-а и заинтересовани ће моћи да је посете до краја јануара. Поред самих експоната, посетиоци ће имати прилику да погледају и филм „Сва лица српског дипломате Нушића” који је урађен у копродукцији са Архивом Југословенске кинотеке и Архивом РТС-а.
Небојша Нушић, управитељ „Нушић фондације”, наводи да је Нушић оставио значајан траг у многим аспектима своје „каријере”, због чега је важно упознати га као дипломату, академика, писца, управника позоришта, као етнографа…
На пример, Нушићев допринос култури није се огледао само у писању драма. Као правник, он је доприносио култури кроз писање оснивачких аката позоришта, галерија и сл. Такође, на иницијативу Кола српских сестара, успео је да реализује идеју о Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић”.
Небојша Нушић наводи и занимљивост која је везана за Нушићев посао у Министарству – као секретар Министарства просвете био је задружен за организацују венчања краља Александра и принцезе Марије 1922. године.
Милена Шећеровић, директор центра „Fabula nostra” и коаутор изложбе, каже да изложбом видимо Нушића као врсног политичког аналитичара и политичког визионара.
– У писму Владану Ђорђевићу, једном од оснивача Војне болнице у Нишу, Нушић пише о односима који владају између Срба и Албанаца, те даје савете како помирити два народа, јер је Европа и у то време подржавала сепарацију Албанаца и стварање свих предуслова за њихову аутономију. Бранислав Нушић иде путем помирења, путем пружања руке сарадње, јер сматра да се на тај начин може више постићи него отвореним сукобом, наводи Шећеровић.
Пре дипломатске каријере и сам је био ратник – још као студент, Нушић је био војник – 1885. је дошао из Граца како би учествовао у српско-бугарском рату као добровољац.
Милена Шећеровић закључује да се свим овим аспектима потврђује „велики национални рад Бранислава Нушића”. Сваки сегмент изложбе осветљава једно ново поље Нушићеве личности, па ће посетиоци сазнати бројне занимљивости.
Душан Петровић