(Марија Лазаревић, Дечак и тетка Ем враћају веру у Деда Мраза; Лесковац: Prodesing, 2022)
Период новогодишњих празника је право време да себи поставимо питања којима преиспитујемо своје поступке и одлуке које смо доносили током године која је на измаку. Једно од питања која себи постављамо могло би бити: Да ли наше жеље знају да их желимо?
Да понекад није довољно само веровати у чуда и чекати да се жеље остваре показује Марија Лазаревић новом причом – новогодишњом бајком Дечак и тетка Ем враћају веру у Деда Мраза.
Марија Лазаревић раније је објавила збирку прича Моја омиљена тетка на основу које је касније настала истоимена бојанка и друштвена игра. На тај начин, ауторка је дала значајан допринос приказивању важне теме, а то је положај особа са инвалидитетом у друштву које понекад нема довољно разумевања за њих. Ипак, бајка о којој је сада реч одлази корак даље задржавајући позитивне одлике претходног текста.
Наизглед обичан децембарски дан бива прекинут дечијом свађом која ће имати далеко озбиљније последице. Због сумње једног дечака да Деда Мраз постоји, главни јунаци ове приче – дечак и тетка Ем, одлучиће да оду у Лапонију у нади да ће наћи Деда Мраза и заједно са њим вратити новогодишњим празницима „стари сјај”.
Тема подређеног положаја особа са инвалидитетом у овој причи се приказује на иновативан начин који је драгоцен за перцепцију те теме од стране деце и младих којима је текст првенствено намењен. Наиме, тетка Ем је спречена да оде у Лапонију, јер њена електронска инвалидска колица нису оспособљена за такву авантуру. Због тога ће морати да потражи помоћ свој пријатеља – проналазача Драшка, који ће од обичних колица направити колица специјализована за летење и за кретање по свим временским условима.
Тема различитости још једном је приказана кроз поређење тетке Ем и Драшка: обоје су се одувек разликовали од остале деце – тетка Ем због инвалидских колица, а Драшко због свог ексцентричног изгледа: увек је носио шешир којим је скривао разбарушену косу, капут два броја већи и наочаре за вид са великом диоптријом.
Долазак у Лапонију прати једна епизода која ову бајку приближава народној бајци: тетка Ем и дечак наизлазе на патуљка и брину се како ће успети да се споразумеју са њим, али он им објашњава: „Слободно причај својим језиком. Овде у селу се сви разумемо. Па чак и са животињама”. Поред тога, патуљак се може третирати као лик помагача карактеристичан за народну бајку, јер он помаже тетки и дечаку да дођу до Деда Мразове пећине.
Специфичност ауторске бајке огледа се у фантастичним описима функционисања примања поруџбина за поклоне: „поред писама која стижу, Деда Мраз се информише и преко планине Корватунтури која својим изгледом подсећа на врх главе са два огромна ува кроз која може да чује жеље деце из целог света”. Са друге стране, величанствен феномен поларне светлости описује се на следећи начин: „Верује се да магију поларне светлости праве поларне лисице које својим реповима ударају по снегу и тако праве варнице и магичну звездану прашину”.
Ипак, доласком до Деда Мраза за тетку Ем и дечака јавља се нови проблем: Деда Мраз је депресиван и не жели више да прави играчке за децу. Разлог таквог стања је актуелни тренутак – чињеница да сваки град има лажног Деда Мраза и да је производња новогодишњих поклона постала бизнис. Деда Мраз истиче да чак постоје и школе где сви ти лажни Деда Мразови уче да викну „Хо-хо-хо”, а то све плаћају родитељи.
Тетка Ем и дечак унапред су припремили детаљан план којим би Деда Мраза и његов тим осавременили и „вратили у форму”, јер упркос модернизацији – велики број деце и даље желе да осете праву новогодишњу магију. Поред прегледавања заосталих спискова жеља и израде поклона, потребно је Деда Мразу осавременити и изглед и начин „пословања”, јер само на тај начин може победити своје лажне двојнике.
Велики број задатака тетке Ем и дечака потребно је испунити за кратак временски период, јер се Нова година ближи. Хоће ли се Деда Мраз снаћи у новој-старој улози и хоће ли успети да испуни све задатке за кратак период? Новогодишња авантура Марије Лазаревић пружа прилику свим читаоцима да постану део магичног света и својом вером у Деда Мраза дају допринос борби тетке Ем и дечака.
Душан Ж. Петровић