Један стари контрабас огромног искуства, стрпљив, вредан и сталожен постао је јунак књижевности за децу. Овај посве необични књижевни јунак Милана Срдановића на први поглед разликује се од осталих јунака, почев од своје физиономије до животне приче, али са њима дели и једну важну особину – ту је да малишане научи животним вредностима.
Идеја за књигу родила се захваљујући једној рецензији, и то баш у моменту када је Милан издао своју прву књигу.
Када сам објавио прву књигу, назив ’Бас буквар’ је асоцирао на најмлађи узраст, иако је та књига намењена и старијим почетницима на бас-гитари. У то неко време добио сам и препоруку за књигу од нашег легендарног басисте Ненада Стефановића Јапанца, који је написао: ’Да не буде неспоразума – овај буквар није дечја књига! Ово је озбиљан водич за све оне који желе да се упознају са бас гитаром на исправан, методичан и систематичан начин.
То је за Милана био подстицај да своје стваралаштво (иза себе има неколико дела: „Бас буквар”, „Бас вежбанку” и магазин „Басиста”) усмери на најмлађу публику и понуди им штиво које ће им омогућити да се упознају са светом музике и можда пожеле да и сами буду део њега.
То ми је првобитно дало идеју да би било занимљиво обратити се једном књигом наменски баш најмлађем узрасту и упознати их са басом на начин који би њима био разумљив. У једном моменту сам добио инспирацију и потребу да напишем причу, и то је једноставно изашло из мене. Након тога смо кренули и са израдом илустрација и комплетирањем приче.
По тематици оригинална, прича прати живот цртаног јунака Баса (ког је оживео Миланов пријатељ Иван Т. Милосављевић илустратор и музичар) и приказује важност контрабаса и бас-гитаре као саставног дела сваког ансамбла и њихове улоге у оркестру.
Књига је осмишљена како би привукла пажњу деце и усмерила их да се од раног узраста упознају са музичким инструментима, различитим музичким стиловима и богатим и занимљивим светом музике, али и неким лепим и племенитим особинама, као што су великодушност, несебичност, издржљивост, посвећеност.
Штампање књиге и реализацију пројекта подржала је Локална фондација и књиге ће бити поклоњене библиотекама основних школа у Нишу. Пројектом су предвиђене и бесплатне радионице за децу у организацији Студија за децу и родитеље „Musicorn” и Музичко-креативног студија „MusicLand”, на којима ће моћи да се упознају са музичким инструментима, са жељом да деца покрену сопствене креативне процесе и развију афинитете према музици и њеном извођењу.
Јелена Јоцић