Отварањем изложбе ликовних радова неафирмисаних уметника, представљањем часописа „Клише”, те разговорима о културној сцени почела је реализација пројекта „Уметнички калеидокоп” која има за циљ промоцију младих аутора с југа Србије.
Књижевно- меморијална поставка Сремац/Миљковић ће током три дана пројекта – 21, 22. и 23. октобра бити дом културним ствараоцима који се изражавају кроз писану реч, линију и боју, покрет, мимику… Програм почиње у 17 сати сваког дана пројекта и траје до 20 сати, а у улаз је бесплатан.
„Овим пројектом, млади уметници из Ниша и околине успеће да представе свој таленат и уметност и тиме бити ближи својој афирмацији. Ово ће такође бити и прилика да се оформи својеврсна мрежа уметника на овим просторима чије ће познанство значити и међусобну подршку, као и потенцијал за друге пројекте сличне тематике који су и те како потребни овом друштву” казао је Јован Ђорђевић, један од организатора.
Љубитељи писане и изговорене речи, посебно авантура, имаће прилику да се другог дана пројекта упознају са Доктором, јунаком истоименог серијала авантуристичких прича. Овај необични јунак родио се из пера младог пиротског аутора Николе Ђорђевића, а оживео на страницама часописа „Без лимита” још 2019. године. Његове авантуре читаоци помно прате из приче у причу, а шта их тек очекује моћи ће да сазнају на догађају од аутора, али и самог јунака кога ће за ову прилику глумити млади Петар Ђорђевић.
Трећи и последњи дан догађаја резервисан је за извођачке уметности. Нишлије ће бити уприлици да по први пут уживо чују песму „Крај мене”, уметнице Сташе Петровић која тек што је запловила у музичке воде, за врло кратко време покупила бројне симпатије публике. Љубитељи народне игре уживаће у наступу фоклорног ансамбла „Оро” Студентског културног центра који изводе награђену минијатуру „Отац”, док ће пажњу љубитеља модерног плеса привући наступ уметничког двојца из Contra Dance студија.
Организатори пројекта су студенти србистике Филозофског факултета у Нишу, чланови уредништва електронских часописа „Клише” и „Без лимита”: Тамара Никодијевић, Јована Цакић, Сања Стевановић, Никола Михајловић, Јован Ђорђевић и Душан Петровић.
Волонтерски пројекат „Уметнички калеидоскоп” реализује се на основу конкурса „Шта нам тешко” у оквиру програма „Млади су закон 2022” кога спроводе Млади истраживачи Србије из Београда заједно са партнерима: Центром за грађанско деловање из Обреновца, ТИМ42 из Лесковца, Покретом горана Војводине из Сремских Карловаца и ГМ Оптимистом из Горњег Милановца. Програм „Млади су закон” је национални програм волонтирања младих Министарства омладине и спорта Републике Србије.
Редакција
Фото: Кристина Митровић